Szkolenie z obsługi pilarek spalinowych

W dniach 25-27 sierpnia wykładowcy ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu (mł.asp. Janusz Zawadzki, mł. ogn. Marcin Mirr) przeprowadzili na terenie Komendy Powiatowej PSP w Środzie Wlkp. szkolenie z zakresu wykorzystania pilarek spalinowych. W zajęciach udział wzięli strażacy zmian służbowych KP PSP oraz 35 druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu średzkiego.

Szkolenie przeprowadzono z podziałem na dwa bloki:
  • teoretyczny w ramach którego omówiono zagadnienia BHP podczas pracy pilarką, a także poruszono aspekty związane z techniczno-użytkowymi parametrami pracy pilarkami,
  • praktyczny w ramach, którego zaprezentowano podstawowe techniki wykonywania cięć oraz prawidłowe zasady obsługi pilarki podczas pracy.
W ramach praktycznej części szkolenia korzystając z będącego na wyposażeniu SA PSP w Poznaniu specjalistycznego symulatora, zaprezentowano techniki cięcia drewna przy bardzo dużych naprężeniach (sytuacja bardzo często występująca po wiatrołomach, nawałnicach).
Zwieńczeniem szkolenia była możliwość ścięcia uprzednio wytypowanych drzew rosnących w lesie na terenie leśnictwa Brzozowiec (nadleśnictwo Jarocin) co potwierdziło zasadność oraz skuteczność przeprowadzonego szkolenia.

Tekst: mł. asp. Janusz Zawadzki, SA PSP Poznań.
Zdjęcia: kpt. Daniel Pawłowski, KP PSP Środa Wlkp.