Szkolenie z zakresu kierowania działaniem ratowniczym.

W dniach 19-20.10.2023r. w SA PSP w Poznaniu przeprowadzono szkolenie doskonalące z zakresu kierowania działaniem ratowniczym. Tematyka szkolenia ukierunkowana była na na omówienie aspektów związanych z:
- uregulowaniami formalnoprawnymi precyzującymi obszar kierowania działaniem ratowniczym,
- definiowaniem granic stanu wyższej konieczności oraz właściwym wyznaczaniem granic prawnych aktywności ratowniczej JOP,
- określaniem zadań związanych z przetwarzaniem danych osobowych w ramach sprawowania funkcji KDR oraz realizację zadań związanych ze współpracą ze środkami masowego przekazu podczas działania ratowniczego,
- oceną stabilności elementów konstrukcji obiektów poddanych oddziaływaniu warunków pożarowych,
- określaniem bezpiecznych warunków pracy oraz zasad bezpieczeństwa uczestników działania ratowniczego podczas zdarzeń, w których występuje realne zagrożenie porażenia prądem,
-  realizacją obowiązku monitorowania czasu pracy strażaka w sprzęcie ochrony układu oddechowego.

Szkolenie otwarł Zastępca Komendanta SA PSP w Poznaniu, st. bryg. Mariusz Hulewicz, życząc uczestnikom szeregu interesujących wątków poruszanych w ramach poszczególnych prelekcji, które będzie można w formie wniosków wdrażać w codzienny tok służby.

Prelegentami prezentowanych bloków tematycznych byli pracownicy naukowi Politechniki Poznańskiej oraz funkcjonariusze SA PSP w Poznaniu, CS PSP w Częstochowie, a także KW PSP w Poznaniu. Szkolenie dedykowane było kadrze PSP realizującej oraz nadzorującej właściwe funkcjonowanie pionu operacyjnego przez co uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele większości Komend Wojewódzkich PSP oraz szkół pożarniczych, łącznie ponad 100 osób. Szkolenie mając na uwadze tematykę wystąpień poszczególnych prelegentów oraz panele dyskusyjne towarzyszące każdemu wystąpieniu owocowało konstruktywnymi spostrzeżeniami oraz wskazówkami co do przyszłych podobnych inicjatyw.

Szkolenie zakończył Zastępca Komendanta SA PSP w Poznaniu, st. bryg. Mariusz Hulewicz, dziękując uczestnikom za zaangażowanie oraz aktywne uczestnictwo podczas zajęć.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus,
Zdjęcia: bryg. Przemysław Berus, asp. Piotr Janiuk, mł.asp. Krzysztof Fellmann.