Aktualności

Szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego

- Rozpoczęły się wakacje. Nadeszły ciepłe dni oraz czas urlopowy, który sprzyja spędzaniu czasu nad wodą. Straż pożarna jako podmiot ratowniczy w okresie letnim bardzo często jest dysponowany do zdarzeń na akwenach.
Poniedziałkowe przedpołudnie było dobrym czasem do przeprowadzenia ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego na jeziorze Rusałka przez funkcjonariuszy systemu zmianowego Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Szkolenie obejmowało poziom podstawowy, podczas którego zostały przedstawione następujące zagadnienia: - zapoznanie się ze sprzętem do ratownictwa wodnego będącego na wyposażeniu szkolnej jednostki, - zapoznanie się z BHP podczas działań na akwenach, - omówienie zasady "5D" (stopniowanie ryzyka podczas ratowania osoby tonącej), - ratowanie tonącego przy pomocy rzutki, koła oraz "człowieka żaby", - postępowanie KPP podczas utonięcia, - omówienie współpracy ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wodno-Nurkowego przybyłą na miejsce zdarzenia.
Apelujemy do wszystkich o rozsądek podczas korzystania z kąpielisk aby uniknąć tragedii.Opracowanie: st. sekc. Krzysztof Fellmann - SA PSP w Poznaniu
Zdjęcia: st. sekc. Krzysztof Fellmann - SA PSP w Poznaniu


Galeria