Szkolenie z zakresu udziału JOP w postępowaniu karnym prowadzonym przez organy procesowe.

W dniu 15.06.2023r., w SA PSP w Poznaniu odbyło się szkolenie z zakresu udziału JOP w postępowaniu karnym prowadzonym przez organy procesowe. Tematyka szkolenia ukierunkowana była na obszar zaangażowania JOP w czynności oględzinowe prowadzone po zakończeniu akcji bądź innych działań ratowniczych ze szczególnym podkreśleniem czynności oględzinowych prowadzonych po pożarach. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Komend Wojewódzkich PSP, przedstawiciele Szkół pożarniczych, a także funkcjonariusze KMP w Poznaniu. Szkolenie osobiście otworzył Zastępca Komendanta SA PSP w Poznaniu, st. bryg. Wiesław Pokorski. Tematyka szkolenia zaprezentowana została przez prelegentów zgodnie z poniższym wykazem:

1. bryg. BERUS Przemysław (SA PSP w Poznaniu) - "Zakończenie działania ratowniczego, przekazanie miejsca zdarzenia oraz wspomaganie czynności procesowych prowadzonych przez organy".

2. mł. kpt. PIECZYŃSKI Szymon ( KW PSP w Poznaniu) - "Realizacja czynności procesowych mających na celu ustalenie okoliczności powstania zdarzenia. Kompetencje uczestników postępowania procesowego na miejscu zdarzenia".

3. podkom. KOWANEK Mateusz (KMP w Poznaniu) - "Oględziny-czynności technika kryminalistyki prowadzone na miejscu zdarzenia".

4. bryg. LEWANDOWSKI Tomasz (KW PSP w Gorzowie Wlkp.) - "Ustalanie okoliczności powstawania pożarów, kwalifikacja wstępna czynu. Studium przypadków z przeprowadzonych oględzin".

5. bryg. DASZKIEWICZ Tomasz (SA PSP w Poznaniu) - "Ocena inżynierska konstrukcji obiektu budowlanego. Cechy charakterystyczne konstrukcji budowlanych w warunkach pożaru".

Całość wydarzenia miała na celu usystematyzowanie regulacji prawnych precyzujących przedmiotowy obszar działalności operacyjnej JOP. Szkolenie było kolejnym z przedsięwzięć tematycznych realizowanych w SA PSP w Poznaniu, celem których jest usprawnienie współpracy JOP z innymi podmiotami i służbami uczestniczącymi w działaniu ratowniczym.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus,
Zdjęcia: mł.asp. Krzysztof Fellmann, asp. Piotr Janiuk, bryg. Przemysław Berus.