Uroczysta promocja absolwentów Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

W dniu 30 czerwca 2023 roku w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odbyła się uroczysta promocja absolwentów Kształcenia Dziennego oraz Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych (KKZ) w zawodzie Technik Pożarnictwa. Łącznie do promocji przystąpiło 197 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej  z czego 88 osób stanowili słuchacze kształcenia dziennego, a 109 osób to słuchacze KKZ. Ponadto certyfikaty kwalifikacji zawodowej odebrało 19 osób spoza struktur PSP.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną w Kościele pw. Świętej Trójcy na Poznańskim Dębcu, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu apelowym SA PSP w Poznaniu, gdzie dowódca uroczystości bryg. Mariusz Międzybrodzki złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierowi Andrzejowi Bartkowiakowi, który po przyjęciu meldunku dokonał przeglądu pododdziałów oraz ich powitania. W następnej kolejności zgodnie z Ceremoniałem pożarniczym nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegranie Hymnu państwowego. Głos zabrał Komendant Szkoły, st. bryg. Maciej Zdęga, który przywitał przybyłych na uroczystość gości.

Kolejnym etapem uroczystości było wręczenie wyróżnień funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym Szkoły, po którym nastąpił  długo wyczekiwany przez słuchaczy moment promocji poprzedzony odczytaniem wyciągów z rozkazów personalnych Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  ws. nadania stopnia młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej 88 słuchaczom Kształcenia Dziennego oraz 109 absolwentom Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego. Słuchacze promowani byli przez Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka.

Po zakończeniu promowania wszystkich słuchaczy nastąpiło błogosławieństwo nowo promowanych aspirantów, którego udzielił, Jego Ekscelencja Biskup Pomocniczy Senior Archidiecezji Poznańskiej Zdzisław Fortuniak.

W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie decyzji Komendanta Szkoły o przyznaniu nagród finansowych dla kadetów wyróżniających się najlepszymi wynikami w nauce i służbie. Decyzje wręczył Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z Komendantem Szkoły, st. bryg. Maciejem Zdęgą, a wśród wyróżnionych słuchaczy byli:
- ogn. kdt Grzegorz STRYCHALSKI,
- ogn. kdt Maciej ŁUSIAK,
- ogn. kdt Bartłomiej ROSOŁOWSKI.

Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w Swoim wystąpieniu gratulując awansowanym, odwołując się jednocześnie do coraz szerszego zakresu zadań nakładanych na jednostki ochrony przeciwpożarowej podkreślił jak istotnym elementem służby jest zrozumienie, empatia i gotowość do realizacji zadań zakresowo bardzo rozległych. Odwołując się do działań o charakterze wspomagania przyjęcia uchodźców z Ukrainy, zwalczania skutków katastrof ekologicznych czy udziału polskich grup ratowniczych w misjach zagranicznych, Komendant wyraził Swoje uznanie serdecznie dziękując za codzienne poświęcenia oraz zaangażowanie w realizację powierzanych zadań.

Uwzględniając podniosłość wydarzenia Komendant SA PSP w Poznaniu za szczególne osiągnięcia oraz wkład w rozwój służby wyróżnił st. bryg. Urszulę Fietz-Strychalską, obchodzącą w bieżącym roku jubileusz 50-lecia służby w PSP. Wyróżnienie wręczył osobiście Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z Komendantem Szkoły, st. bryg. Maciejem Zdęgą.

Uroczystość zakończyła się meldunkiem złożonym przez bryg. Mariusz Międzybrodzkiego Komendantowi Głównemu PSP gen. brygadierowi Andrzejowi Bartkowiakowi.

Wszystkim nowo promowanym młodszym aspirantom życzymy powodzenia, wytrwałości oraz strażackiego szczęścia w każdym kolejnym dniu służby.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus,
Zdjęcia:  asp. Piotr Janiuk, Agnieszka Chmiel - SA PSP w Poznaniu.