Warsztaty metodyczne z zakresu "Zarządzania sprzętem ochrony układu oddechowego podczas akcji i działań ratowniczych - 2024".

W dniu 10 kwietnia 2024 roku w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przeprowadzono kolejne warsztaty metodyczne z zakresu "Zarządzania sprzętem ochrony układu oddechowego podczas akcji i działań ratowniczych - 2024". W warsztatach udział brali przedstawiciele Ośrodków Szkolenia Komend Wojewódzkich PSP w Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Gorzowie Wielkopolskim. Otwarcia szkolenia dokonał Naczelnik Wydziału Kształcenia - st. bryg. Artur Banasiak.
Warsztaty zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej jako pierwszy prelegent wystąpił mł. kpt. Jakub Wojtkowiak z KW PSP w Poznaniu, który przedstawił  "Zbiór dobrych praktyk w zakresie zarządzania powietrzem strażaków w sprzęcie izolującym drogi oddechowe podczas prowadzenia działań gaśniczych w strefie zadymienia". Kolejnymi prelegentami byli st. kpt Dawid Wiktor i mł. asp. Michał Duszyński, którzy poruszyli temat sytuacji kryzysowych jakie mogą mieć miejsce podczas akcji i działań ratowniczych. Mł. asp. Michał Duszyński przedstawił techniki samoratowania z wysokości gdy podczas akcji dojdzie do odcięcia drogi wyjścia, a rozwijający się pożar zagraża życiu strażaka. St. kpt. Dawid Wiktor przedstawił zasady działań ratowniczego zespołu asekuracyjnego. Ostatnimi prelegentami byli przedstawiciele reprezentacji kadetów SA PSP w Poznaniu, mł. ogn. kdt. Antoni Idziak i st. str. kdt. Szymon Mikołajewski, którzy podczas I Międzynarodowych Mistrzostw Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych zdobyli tytuł wicemistrza. Kadeci zaprezentowali specjalistyczny sprzęt ratowniczy wykorzystywany podczas zawodów, omówili proces przygotowań do startu oraz przedstawili zasady i przebieg konkurencji.
Podczas części praktycznej uczestnicy warsztatów mogli osobiście poznać aspekty związane między innymi z:
   - zarządzaniem powietrzem oraz monitorowaniem czasu pracy za pomocą Wielkopolskiego Systemu Zarządzania Powietrzem,
   - ewakuowaniem się z wysokości wykorzystując dostępne techniki ratownicze takie jak PETZL EXO AP HOOK PERSONA
      ESCAPE SYSTEM,
   - prowadzeniem ewakuacji strażaka ze strefy zagrożenia za pomocą deski COURANT FAST BOARD i przeprowadzić RKO
     strażaka zaprezentowane przez mł. asp. Michała Łacha oraz sekc. Mariusza Pacha,
   -przejściem toru przeszkód, na którym przygotowywała się reprezentacja SA PSP w Poznaniu do I Międzynarodowych Mistrzostw Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych. Zadanie polegało na dotarciu do poszkodowanego ratownika, dokonaniu wymiany źródła powietrza korzystając z TORBY RIT PACK ONE i ewakuować strażaka ze strefy niebezpiecznej. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnością uczestników.
W imieniu Kierownictwa Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu warsztaty podsumował p.o. Zastępca Komendanta Szkoły bryg. mgr inż. Przemysław Berus.  Dziękując za zaangażowanie i profesjonalne podejście do warsztatów, Komendant uczestnikom wręczył zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w wydarzeniu.
Opracowanie: mł. asp. Michał Duszyński, bryg. Rafał Wypych
Zdjęcia: mł. asp. Michał Duszyński, SA PSP Poznań.