Wycieczka edukacyjna

W dniach 20 oraz 21 listopada 2023 roku kadeci kompanii I DSA XXXIII Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, które jest zarazem Oddziałem Zamiejscowym Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Kadeci podczas wizyty mieli okazję zgłębić wiedzę o historii pożarnictwa. Pracownicy muzeum w przystępny sposób przedstawili zwiedzającym losy polskiego pożarnictwa, pokazali historyczny sprzęt gaśniczy, sztandary i ordery, a także samochody, które służyły strażakom w minionych latach. Kadeci zwiedzili salę multimedialną, w której zaprezentowane są różne sytuacje i zdarzenia jak na przykład pożar mieszkania, czy pożar lasu. Dużym zainteresowaniem  wśród zwiedzających cieszył się symulator pojazdu pożarniczego, którym można "wyjechać do zdarzenia". Możliwość zwiedzenia ekspozycji muzealnej jest tradycyjnym elementem kształcenia pożarniczego kadetów Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Wynika to z wieloletniej współpracy pomiędzy Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa, a Szkołą Aspirantów PSP w Poznaniu. W imieniu kadetów kompanii DSA XXXIII Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu serdecznie dziękujemy Panu Hubertowi Koler - Naczelnikowi Oddziału Zamiejscowego Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa, a także pracownikom muzeum za możliwość zwiedzenia ekspozycji i przekazanie szeregu ciekawych informacji związanych z historią pożarnictwa.

Opracowanie: bryg. Rafał Wypych,
Zdjęcia: mł. kpt. Michał Melerowicz, SA PSP Poznań.