Zajęcia z zakresu organizacji akcji ratowniczej z udziałem SGRT

W dniu 6.06.2022 roku w SA PSP w Poznaniu zorganizowano zajęcia dla słuchaczy Dziennego Studium Aspirantów PSP z zakresu  aspektów organizacyjnych akcji ratowniczych z udziałem pododdziału specjalistycznego SGRT. Opisywany obszar tematyczny zaprezentował dowódca JRG 7 KM PSP w Poznaniu będący jednocześnie dowódcą  "SGRT POZNAŃ 7", st.kpt. Adrian Fiszer. Prelegent zapoznał uczestników zajęć z podstawami organizacji ratownictwa technicznego na poziomie specjalistycznym, prezentując min. potencjał sprzętowy poznańskiej grupy oraz dzieląc się istotnymi spostrzeżeniami oraz uwagami w kontekście aspektów praktycznych dotyczących min. dysponowania ww. pododdziału do działań. Wartością dodaną prelekcji było omówienie kilku zdarzeń rzeczywistych, w których uczestniczył pododdział "SGRT POZNAŃ 7", min. zdarzeń z udziałem pojazdów szynowych, postępowań ratowniczych podejmowanych na skutek wypadków z udziałem samochodów ciężarowych czy uszkodzeń infrastruktury użyteczności publicznej wymagających interwencji ww. pododdziału (uszkodzenia wiaduktu kolejowego w wyniku nie zachowania ostrożności w ruchu drogowym przez kierującego pojazdem ciężarowym). Zajęcia ze względu na charakter prezentowanego studium przypadków przyjęły postać niezwykle ciekawego panelu dyskusyjnego przynosząc wymierny efekt szkoleniowy zarówno słuchaczom jak i samemu prowadzącemu.

Opracowanie: bryg. Przemysław Berus,
Zdjęcia: bryg. Przemysław Berus, mł. ogn. kdt Łukasz Rutkowski.