Ewakuacja w Ortopedyczno - Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu - ćwiczenia.

26 kwietnia 2024 roku funkcjonariusze oraz słuchacze kształcenia dziennego w zawodzie technik pożarnictwa Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu brali czynny udział w ćwiczeniach ewakuacyjnych, które zostały zorganizowane w Ortopedyczno - Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Dęgi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zgodnie z przyjętym scenariuszem ćwiczeń, stwierdzone zagrożenie wymagało podjęcia decyzji o natychmiastowej ewakuacji pacjentów z części oddziałów szpitalnych. W rolę pacjentów - pozorantów wcielili się kadeci Dziennego Studium Aspirantów, natomiast strażacy przybyłych na miejsce ćwiczeń zastępów ze Szkolnej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej udzieli pomocy personelowi Szpitala w ewakuacji zabezpieczonych pacjentów. Najważniejszym aspektem ćwiczeń ewakuacyjnych było praktyczne sprawdzenie procedur obowiązujących w Szpitalu na wypadek ewentualnych zagrożeń, a także sprawdzenie warunków oraz organizacji ewakuacji, co w znacznym sposób podnieść ma poziom bezpieczeństwa w tym obiekcie. Tylko regularnie organizowane ćwiczenia ewakuacyjne pozwalają na wyrobienie prawidłowych nawyków zachowania wszystkich użytkowników budynku w sytuacji realnego zagrożenia. Udział we wspólnych ćwiczeniach poprzedzony został przeprowadzeniem rozpoznania operacyjnego obiektów Szpitala przez kadrę dowódczą oraz funkcjonariuszy systemu zmianowego Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
Opracowanie:  bryg. Rafał Wypych
Zdjęcia: mł. kpt. Michał Bajur, st. sekc. kdt Piotr Sobczak, SA PSP Poznań.